Private: E-koolitus KOOSTÖÖVALMIS MEESKOND
About Lesson

Uskumused on tekkinud elu jooksul saadud kogemustest ja sõnumitest.

Näiteks, kui oled elu jooksul mitmeid kordi dieeti pidanud ja mõne aja pärast uuesti kosunud, siis tänu ebaõnnestumisele oled hakanud uskuma (sest tõendid on ju olemas! Kaal küll langes kuid tuli tagasi), et: “Ma ei suuda kaalust alla võtta. Ju mul on selline ainevahetus. Mul pole iseloomu. Kaalu langetamine on raske.” Tegelik põhjus, miks ideaalkaal ei püsi võib olla ebatervislikes eluviisides, piiravates uskumustes või enesesabotaazis.

Miks inimesed ennast saboteerivad? Tahavad kaalust alla võtta, kuid söövad pärast dieeti taas iga päev kreemikooke. Põhjus võib olla väga paljudel inimestel juuruskumuses: “Ma ei ole armastust väärt! Ma pole piisav.”

Üks põhjusi miks inimesel on raske oma elu muuta, on teda ümbritsevad inimesed ehk nn hõim. Selleks, et mitte saada hõimust välja visatud, kadestatud või tagakiusatud, leiab meie alateadvus, et turvalisem on teha nii nagu teeb hõim ja välja näha nii nagu teised hõimu liikmed.

Uskumused piiravad isiku arengut ja kogemusi ning elu peeeldab Sulle tagasi täpselt seda mida usud. Kui usud, et elu on raske, siis Sinu elu ongi raske. Kui usud, et inimesed on pahatahtlikud, siis kogedki pahatahtlikkust.

See nõiaring toidab ennast ise. Kogedes inimeste pahatahtlikkust, usud veel kindlamini: “Inimesed on pahatahtlikud.” ja tsükkel kordub. Seepärast on vaja piiravad uskumused üles leida ja vajadusel neid muuta.

HARJUTUS USKUMUSTE MUUTMISEKS

Kirjuta paberile 3 lauset. Jätka igat lauset ühe omadussõnaga, mis Sinu arvates iseloomustab just Sinu elu, Sind ümbritsevaid inimesi ja Sind ennast. Ära pikalt mõtle, vaid kirjuta lähtudes oma elus saadud kogemusest.

Elu on….

Teised inimesed on…

Mina olen…

Vaata need laused nüüd üle ja küsi endalt: “Kas see uskumus teeb mu elu paremaks või piirab mind?” Negatiivne, piirav uskumus pööra paberil vastupidiseks. Näiteks: Mina olen laisk – Mina olen virk.

Selleks, et uus uskumus omaks võtta, on vaja

– leida ja üles kirjutada oma elust näiteid, kus uus uskumus kehtis

– korrata uut uskumust endale tihti

– visualiseerida uut uskumust oma elus edukalt toimimas. Kujutle, missugune Su igapäevaelu oleks, kui usuksid, et oled virk?

Kui uus uskumus on juurdunud, siis vana uskumus kaob, deaktiveerub. Oluline on ennast koos oma piiravate uskumustega aktsepteerida. Muutus võtab aega.